Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Žarnyno valymas ar drastiškos dietos prieš šventes – ne pats geriausias sprendimas: vaistininkė atskleidė slypinčias rizikas

Didžiosios žiemos šventės neretai yra siejamos ne tik su kokybišku laiku su šeima, jaukumu ir kalėdine nuotaika, bet ir su persivalgymu. Juk vien tradicinis Kūčių stalas būna nukrautas tuzinu skirtingų patiekalų, o švenčiant Kalėdas vaišių dar pagausėja. Dėl šios priežasties, dažnas žmogus prieš šventes nusprendžia išbandyti neva žarnyną valančias dietas, badavimą ar net jiems visai nereikalingus vaistinius preparatus. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė tikina, kad tokiais eksperimentais užsiimti nereikėtų – kai kurie savigydos būdai gali nemenkai sutrikdyti sveikatą ir sugadinti šventes.

Esminės klaidos

Socialiniai tinklai ir naujienų portalai gruodį jau mirga nuo patarimų, neva padėsiančių išvalyti žarnyną bei atsikratyti papildomų kilogramų dar prieš žiemos šventes. Vieni kviečia laikytis įvairių detoksikacijos programų, kiti siūlo badauti ar vartoti tik tam tikrus maisto produktus, dar kiti – netgi skatina neracionalų maisto papildų ar vaistų vartojimą. Vaistininkė I. Sauserytė pastebi, kad šiuo metu reikia ypač gerai atsirinkti randamą informaciją ir netikėti viskuo, ką teigia internautai. Kai kuriais atvejais galima ne tik apsigauti, bet ir atsidurti ligoninėje.

„Labai svarbu suvokti, kad sveiko žmogaus organizmas geba pats pašalinti besikaupiančius toksinus ar kitas kenksmingas medžiagas. Šį darbą kasdien atlieka mūsų kepenys, inkstai, plaučiai ir net oda – organizmui nereikalingos medžiagos pašalinamos tuštinantis, prakaituojant, iškvepiant orą. Kalbėdami apie žarnyno valymą žmonės neretai turi omenyje dirbtinai sukeltą viduriavimą, badavimą, perteklinį kai kurių maisto papildų vartojimą, vienu ar keliais maisto produktais pagrįstas dietas ir daugybę kitų, dažnai moksliškai neįrodytų, būdų“, – vardija I. Sauserytė.

Ji paaiškina, kad nepaisant to, ar pasirinktas žarnyno valymo būdas yra pagrįstas augaliniais preparatais ar cheminės sudėties vaistais, rizikos išlieka panašios.

Gali kilti rimtų pavojų

Pasak vaistininkės, skatinant dažną viduriavimą kūne gali sumažėti skysčių, tad kyla dehidratacijos rizika, taip pat padidėja įvairių žaizdelių, įtrūkimų ties išeinamąja anga atsiradimo tikimybė. Dažnai viduriuojant neretai būna sutrikdoma ir žarnyno mikrobiota, kas vėliau atsiliepia ne tik pasikeitusiu tuštinimusi, bet ir susilpnėjusiu imunitetu. Jei be reikalo dažnai naudojamos vidurius laisvinantį poveikį turinčios žvakutės, tabletės, aliejai ar tirpalai, gali pasireikšti vėmimas, pilvo skausmai ir pūtimas, o viduriavimas gali nekontroliuojamai užsitęsti.

„Kai kurie žmonės taip pat yra klaidingai įsitikinę, kad jei kurį laiką prieš šventes drastiškai sumažins suvartojamų kalorijų kiekį, jiems pavyks ne tik išvalyti žarnyną, bet ir sulieknėti. Vieni pasirenka kelias dienas ar savaitę nevalgyti jokių maisto produktų, vartoti tik vandenį ir arbatą, kiti kurį laiką maitinasi tik mažai kalorijų turinčiomis daržovėmis ar vaisiais, pavyzdžiui, obuoliais ar agurkais. Tokiais atvejais organizmas silpsta, nes negauna pakankamai reikiamų medžiagų energijai ir visiems kitiems organizmo procesams palaikyti. Žmogus net tik jaučiasi pavargęs, mieguistas, būna prastos nuotaikos, bet gali net nualpti ir atsidurti ligoninėje“, – paaiškina „Camelia“ vaistininkė I. Sauserytė.

Ji priduria, jog įvairios dietos ar dirbtinas tuštinimosi įpročių keitimas ypač pavojingas lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, kraujotakos sistemos sutrikimais, diabetu, nervų sistemos ligomis, inkstų, kasos ar kepenų ligomis, taip pat virškinamojo trakto ligomis sergantiems žmonėms.

Taisyklės, norintiems gyventi sveikiau

„Camelia“ vaistininkė pabrėžia, kad visgi geriausias būdas turėti sveiką žarnyną – propaguoti sveiką gyvenimo būdą: pakankamai judėti, valgyti daug skaidulų turinčio maisto – daržovių, vaisių, lęšių, žirnių, vengti pusfabrikačių, saldumynų, perdirbtų riebalų, riboti alkoholį, atsisakyti nikotino turinčių produktų, išgerti bent 2 litrus vandens per dieną.

„Virškinimo procesuose vandens reikšmė – itin didelė, vanduo taip pat padeda greičiau pasišalinti toksinams, reguliariai tuštintis. Stebėti, ar geriame tiek vandens, kiek reikia mūsų organizmui, galime ir patys – šlapimo spalva turėtų būti švelniai gelsva. Jei šlapimas yra tamsus – reikėtų padidinti suvartojamo vandens kiekį. Norintiems pagerinti virškinimo procesus, rekomenduočiau į valgiaraštį įtraukti fermentuotų produktų, pavyzdžiui, raugintų kopūstų ar agurkų. Papildyti mitybą galima ir vartojant probiotikus bei prebiotikus, jie padės atkurti žarnyno mikroflorą ir sustiprinti imuninę sistemą“, – paaiškina I. Sauserytė.

Vaistininkė sako, kad niekas neturėtų savavališkai užsiimti žarnyno valymu, prieš tai nepasitarus su gydytoju ar vaistininku. Sveikatos priežiūros specialistui ji pataria pranešti ne tik apie savo tikslus, tokius kaip geresnė žarnyno veikla, papildomų kilogramų atsikratymas ar bendros savijautos pagerėjimas, bet ir apie turimas sveikatos būkles, jaučiamus įtarimą keliančius simptomus, nuotaikos pokyčius, kasdienius įpročius.

Vaistinės „Camelia” informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content