Pasaulinė diabeto diena minima kasmet lapkričio 14-ąją. Ji yra skirta didinti visuomenės supratimą apie diabetą, pabrėžti jo prevencijos, ankstyvos diagnostikos ir tinkamo gydymo svarbą. Pasaulinę diabeto dieną 1991 metais inicijavo Tarptautinė diabeto federacija (IDF) kartu su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
Ši data pasirinkta neatsitiktinai – lapkričio 14-oji yra Frederiko Bantingo, vieno iš insulino išradėjų, gimimo diena. Insulino atradimas 1921 metais buvo vienas didžiausių pasiekimų gydant diabetą, ir šis vaistas tapo gyvybiškai svarbus žmonėms, sergantiems 1 tipo diabetu.
Pasaulinės diabeto dienos simbolis – mėlynas ratas, reiškiantis pasaulio vienybę kovojant su šia liga. Šią dieną organizuojamos įvairios akcijos, konferencijos, seminarai ir informacinės kampanijos, kurios skatina žmones geriau suvokti diabeto riziką, imtis prevencinių priemonių ir rūpintis sveikata.
Diabetas yra lėtinė liga, kai organizmas nesugeba tinkamai reguliuoti gliukozės kiekio kraujyje. Yra skiriami du pagrindiniai diabeto tipai:
Pasaulinė diabeto diena taip pat skatina žmones atlikti cukraus kiekio kraujyje tyrimus, kadangi daugelis diabeto atvejų ilgą laiką gali nesukelti simptomų ir būti diagnozuoti tik po daugelio metų. Ankstyva diagnozė ir gydymas yra labai svarbūs, nes diabetas, jei yra nekontroliuojamas, gali sukelti rimtų komplikacijų – širdies, inkstų ligas, regėjimo sutrikimus, kojų opas ir net amputacijas.
Lietuvoje sergamumas diabetu, ypač 2 tipo diabetu, pastaraisiais metais nuosekliai didėja. Pagal oficialius Sveikatos apsaugos ministerijos ir Higienos instituto duomenis, šiuo metu diabetu serga apie 5–6 % Lietuvos gyventojų, o tai sudaro daugiau nei 150 tūkstančių žmonių. Tačiau tikrasis sergančiųjų skaičius gali būti didesnis, nes nemaža dalis žmonių nežino, kad turi diabetą, ypač jei jis dar nėra pažengęs arba simptomai nėra ryškūs.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, diabetas reikalauja ne tik asmeninio paciento, bet ir visuomenės bei sveikatos sistemos dėmesio. Pagrindiniai iššūkiai yra šie:
Visuomenės švietimas, prevencinės kampanijos ir ankstyvasis tikrinimas yra pagrindinės priemonės, kurios gali padėti mažinti diabeto plitimą Lietuvoje. Įvairios sveikatinimo iniciatyvos ir informacijos sklaida apie sveikos mitybos, fizinio aktyvumo svarbą ir diabeto rizikos veiksnius padeda didinti sąmoningumą visuomenėje.
Diabeto plitimas Lietuvoje, kaip ir pasaulyje, rodo, kad būtina aktyviai imtis prevencijos priemonių bei skatinti sveiką gyvenimo būdą, kadangi diabetas daro didelę įtaką tiek asmeninei sveikatai, tiek visai sveikatos sistemai.
Parengė visuomenės sveikatos specialistė Indrė Biemolt
Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai
info@sakiaivsb.lt
8-345-52345
8 - 17 val.
8 - 15.45 val.
Nedirbame
Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga
© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras