Pirmojo tipo cukrinio diabeto pradžia, skirtingai nei antrojo tipo diabeto pradžia, pasireiškia ūmiai. Juo susirgti galima bet kuriame amžiuje. Jeigu jaučiate nuolatinį troškulį, silpnumą, jums krenta svoris net daug valgant, metas nedelsiant pas gydytoją. Negydomas pirmojo tipo diabetas visada baigiasi koma ir mirtimi.
Artėjant Pasaulinei diabeto dienai portalas LRT.lt kalbina Vilniaus klubo „Diabeto IQ“ vadovę Astą Berdikšlienę. Nuo dešimties metų diabetu serganti ir kitiems pacientams padedanti moteris įvardija penkis pirmojo tipo diabeto požymius. Pasak jos, jaučiant bent tris iš jų, laukti gali būti pražūtinga.
Ankstyvieji pirmojo tipo diabeto požymiai:
1. Nenumaldomas troškulys
„Šis simptomas, kai regis, kiek begersi, vis negana, būdingas vos ne 99 proc. žmonių, susirgusių diabetu. Gali sėdėti tualete, gerti vandenį ir šlapintis. Atrodo, kad burna nuolat išdžiūvusi, kaupiasi klampios seilės ir vis norisi jas praskiesti“, – sako nuo dešimties metų diabetu serganti klubo vadovė A. Berdikšlienė.
Pasak jos, troškulys atsiranda dėl to, kad, pakilus cukraus kiekiui kraujyje, organizmas jo perteklių bando pašalinti su šlapimu.
2. Dažnas noras šlapintis
Dėl ypač didelio skysčių suvartojimo atsiranda ir dažnas noras šlapintis. Organizmas gali netekti skysčių. Ilgainiui tai gali sukelti dehidrataciją, verčiančią jausti didesnį troškulį nei įprastai. Užsisuka toks amžinas gėrimo ir šlapinimosi ratas.
„Jeigu ilgesnį laiką jaučiate šiuos du simptomus, reikėtų tiesiu taikymu lėkti pas šeimos gydytoją ir pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje“, – ragina specialistė.
3. Nepaaiškinamas svorio kritimas
„Nors žmogus daug valgo, turi didelį apetitą, jo kilogramai tirpsta. Juk tai, ką mes suvalgome, iš esmės kraujyje virsta į gliukozę. Tačiau diabeto atveju, negaminant insulino, maistas nepasisavinamas. Nors maisto gaunama, kūnas badauja“, – vieną iš pirmojo tipo diabeto požymių įvardija pašnekovė.
4. Specifinis šlapimo ir burnos kvapas
Jeigu jaučiate specifinį saldžiai rūgštų raugintų obuolių, sidro kvapą – labai realu, kad jus ištiko pavojinga gyvybei būklė, diabetinė ketoacidozė. Pats organizmas save pradeda valgyti, sutrinka rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Ir tai yra ženklas, kad reikia važiuoti jau ne pas šeimos gydytoją, o į ligoninės priimamąjį. Ši sunki būklė gali baigtis koma ir mirtimi.
5. Didelis silpnumas ir nuovargis
Pašnekovė pabrėžia, kad kone visi, susirgę diabetu, jaučia didelį silpnumą, užlipti į trečią aukštą jiems yra iššūkis.
„Net kasdienė fizinė veikla atrodo sunkiai įveikiama. Norisi visą laiką miegoti. Silpnumas tampa nenugalimas“, – savo patirtimi dalijasi A. Berdikšlienė.
Kas antras nežino, kad jau serga antrojo tipo diabetu
Skirtingai nei pirmojo tipo diabetas, antrojo tipo diabetas neprasideda taip ūmiai. Pasak diabeto klubo vadovės, kas antras žmogus kurį laiką net nežino, kad serga šia liga.
„Iš pradžių cukrus pakyla labai nedaug. Tik šiek tiek virš normos, todėl žmogus nelabai ką ir jaučia. Organizmas pripranta prie didesnio cukraus kiekio kraujyje.
Antrojo tipo diabetas dažniausiai nustatomas atliekant profilaktinius tyrimus, todėl primygtinai rekomenduoju atlikti juos kartą per metus.
Kartais antrojo tipo diabetą įtaria okulistai, nes pastebimi cukriniam diabetui būdingi pakitimai: geltonosios dėmės edema, diabetinė retinopatija.
Neurologai sulaukia pacientų skundų dėl galūnių skausmo, dilgčiojimo, tirpimo. Didelis cukraus kiekis kraujyje gali paveikti kraujotaką ir pažeisti nervus“, – sako pašnekovė ir pabrėžia, kad bene pagrindinis rizikos veiksnys susirgti antrojo tipo diabetu yra antsvoris ir nutukimas.
lrt.lt informacija
Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai
info@sakiaivsb.lt
8-345-52345
8 - 17 val.
8 - 15.45 val.
Nedirbame
Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga
© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras