Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Karštis – didelis iššūkis mūsų organizmui, tačiau vien gerti vandenį nepakanka

Medikai nuolat atkreipia dėmesį, kad karščiai yra didelis iššūkis mūsų organizmui, primenantis intensyvią treniruotę. Natūrali kūno reakcija į karštį, apsauga nuo perkaitimo – prakaitavimas, kai iš organizmo pasišalina daugiau skysčių nei įprastai.

Tačiau vien gerti vandenį nepakanka, nes kūnas su prakaitu netenka ir daugybės mineralų junginių, turinčių elektros krūvį, elektrolitų. Jie dalyvauja daugybėje cheminių procesų, kurie garantuoja mūsų gyvybingumą. Tarp jų – to paties vandens įsisavinimas ląstelėse. Organizmui netekus mineralų, vandens patekimas į ląsteles pasunkėja. O kai kūnui trūksta vandens, sutrinka balansas, prasideda dehidratacija. Tada sutrinka ir prakaitavimas – apsauga nuo perkaitimo“, – teigia Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio ir 3×3 rinktinės kineziterapeutas, LSMU Sporto medicinos klinikos profesorius Laimonas  Šiupšinskas.

Ištikus dehidratacijai ima stigti energijos, prastėja nuotaika, didėja nervingumas. Sutrikus organizmo drėgmės balansui sunkiau šalinami toksinai, sutrinka deguonies ir maistinių medžiagų pasisavinimas, apsauga ir gynyba nuo mikrobų, imunitetas.

Tyrimai rodo, kad dehidratacija trukdo gebėjimui mąstyti.

Ištirpę mineralai vaidina labai svarbų vaidmenį žmogaus organizmui, išlaikydami stabilią kūno vidaus būklę. Jie padeda koordinuoti raumenų susitraukimus, širdies veiklą ir elektros impulsų signalus nervų sistemoje.

Ypač svarbūs yra magnio, kalio, kalcio ir natrio jonai. Trūkstant jų gali prasidėti raumenų spazmai, pablogėti plaukų, odos ir nagų būklė pablogėjimas, sutrikti virškinimas. Todėl rekomenduojama karščių metu gerti daug vandens, taip pat ir natūralaus mineralinio, kuriame gausu minėtų mineralų.

Kaip reikėtų elgtis per karščius:

  1. Venkite ilgai būti karštame ore ar tvankioje patalpoje (ji turėtų būti gerai vėdinama, kondicionuojama);
  2. Karštą dieną vartokite pakankamą skysčių kiekį, norint išvengti dehidratacijos. Per parą moteris turėtų išgerti ne mažiau 2 litrų vandens, vyras – virš 3 litrų (tačiau tai priklauso ir nuo esamų ligų, pvz., sergant širdies nepakankamumu, skysčiai yra ribojami). Vandenį reikėtų gurkšnoti visos dienos eigoje, nelaukiant troškulio pojūčio;
  3. Norint apsisaugoti nuo UV spindulių, vilkėkite natūralaus pluošto, lengvo audinio šviesius drabužius, dėvėkite galvos apdangalus, nepamirškite akinių nuo saulės;
  4. Jei daug vaikštote, dirbate fizinį darbą, sportuojate ar keliaujate, padarykite pertraukas bent po 10–15 min. Ypač susirūpinti reikėtų tuo atveju, jei fizinį aktyvumą lydi tokie simptomai kaip dusulys, galvos svaigulys, bendras silpnumas, diskomfortas krūtinėje ir kt. Tokiu atveju būtina pailsėti pavėsyje, atsigerti.
  5. Per karščius venkite eiti į lauką, kai saulė yra pati aktyviausia, t.y. nuo 11 iki 16 val. Vyresnio amžiaus žmonės neretai mėgsta darbuotis daržuose, soduose ar keliauja apsipirkti, bet tai geriausia daryti anksti ryte arba vakarop.
  6. Reikėtų vengti gėrimų, turinčių kofeino, alkoholio.
  7. Nepamirškite apsaugos nuo saulės priemonių, turinčių SPF30 arba SPF50.

manodaktaras.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content