Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

LRT trumpai. Pirmoji pagalba apsinuodijus vaikui ir suaugusiajam

Į skubiosios pagalbos-priėmimo skyriuose dirbančius medikus beveik kasdien kreipiasi žmonės, kuriems pasireiškė apsinuodijimo simptomai. Neretai tokie pacientai – vaikai, nors netrūksta ir suaugusių pacientų. Nors statistika rodo, kad dažniausiai apsinuodijama maistu, vaistais arba svaigalais, iš tiesų apsinuodyti galima daugeliu dalykų ir ne tik suvalgius, išgėrus, bet ir, pavyzdžiui, įkvėpus.

Ką reikia žinoti apsinuodijus, kokia pirmoji pagalba prarijus, įkvėpus nuodingų medžiagų ar joms patekus į akis arba ant kūno? LRT.lt kartu su Valstybine vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena svarbiausius dalykus.

Pasak tarnybos specialistų, nuodams patekus ant odos, reikėtų nusirengti rūbus ir kūno vietą, ant kurios galėjo patekti nuodingos medžiagos, plauti nekarštu vandeniu 15-20 minučių. Jei oda nepažeista, galima naudoti muilą. Svarbu nenaudoti jokių priemonių su rūgštimi ar šarmais.

Jei nuodai pateko į akis, jas taip pat būtina nedelsiant praplauti tekančiu vandeniu. Tai daryti reikėtų ilgai – 15-30 minučių. Jei nukentėjęs žmogus nešioja kontaktinius lęšius, prieš plaunant akį (akis) būtina juos išimti.

Labai svarbu, kad išplautumėte visą akį – dėl to reikėtų plaunant pakelti akies voką, kad vanduo pasiektų rageną ir junginės maišą. Jei po praplovimo akį peršti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Ką daryti, jei apsinuodijama įkvėpus ar prarijus?

Medikų teigimu, pastaraisiais metais daugėja pacientų, kurie apsinuodija įkvėpę nuodingų medžiagų. Paprastai tai įvyksta uždaroje patalpoje. Tokiu atveju reikėtų patalpą kuo greičiau pradėti vėdinti, o galimai nuodingų medžiagų prisikvėpavusį žmogų – išvesti į lauką ar kitą patalpą.

Svarbu nepamiršti, kad užterštoje aplinkoje nuodų galite įkvėpti ir patys, tad pasirūpinkite, kad gelbėdami kitą žmogų, nenukentėtumėte pats.

Jei nuodingos medžiagos į organizmą pateko jas prarijus (kas labai dažnai būna netinkamo maisto, vaistų ar alkoholio bei kitų kvaišalų atveju), pirmiausia reikėtų įvertinti žmogaus būklę. Jei jis sąmoningas, reikėtų duoti išgerti vandens (ne daugiau nei stiklinę).

Vaikams reikėtų jo kiekį paskaičiuoti pagal svorį: 5 ml – vienam kilogramui, tad, pvz., 10 kg sveriančiam vaikui reikėtų išgerti 50 ml paprasto geriamojo vandens.

Aktyvioji anglis – puikus pagalbininkas apsinuodijus, tačiau svarbu nepamiršti, kad ji veiksminga tik tuomet, kai suvartojama per pirmąją valandą nuo simptomų pasireiškimo.

Visais atvejais, jei galimai apsinuodijusio žmogaus būklė negerėja, o ypač jei ji prastėja, reikėtų kviesti greitąją medicininę pagalbą, skambinant 112.

Jei norite tik pasikonsultuoti, visą parą galite skambinti ir Valstybine vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodjimų skyriaus gydytojams toksikologams 8 5 236 20 52.

Kas padeda išvengti apsinuodijimų?

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba taip pat primena, kas sumažina apsinuodijimo tikimybę, ypač – mažų vaikų.

Jei šeimoje yra vaikų, specialistai pataria vaistus ir kitas chemines priemones (valiklius, ploviklius ir pan.) laikyti ne su maisto ir kitais kasdieniais produktais, bet atskirose spintelėse. Geriausia aukštai arba rakinamose vietose ar talpose.

Dalis tėvų vartojamus vaistus vadina „saldainiais“, „sirupėliu“, „limonadu“. Nedarykite to, pataria Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistai. Vaikams gali susidaryti klaidingas įspūdis, jog tai – skanūs ir viliojantys dalykai, kuriuos norisi paragauti.

Be to, net ir ūgtelėjusiems vaikams nereikėtų leisti savarankiškai vartoti vaistų – kai kuriuos medikamentus lengva perdozuoti. Taip pat vaistų nereikėtų vartoti tamsoje, nežinant, kiek ir ko įsipylei/pasiėmei.

Vaikai turėtų nuo mažens būti mokomi prieš valgydami ar gerdami jiems nežinomus dalykus paklausti suaugusiųjų, ar kas tai yra, ir tik sulaukus patvirtinimo, kad ragauti saugu – valgyti ir gerti. Tai svarbu ir kalbant apie augalus (grybus, uogas, lapus), kuriuos mažesni vaikai mėgsta „patikrinti“.

Pavojingų medžiagų (cheminių valymo priemonių, alkoholio ir pan.) negalima laikyti kitose pakuotėse: dėžutėse nuo saldainių, sausainių, kitų gėrimų.

Kalbant apie vaistus, juos reikėtų laikyti jų pakuotėse, nenuplėšiant etikečių, kad būtų aišku, kam jie skirti, iki kada galioja ir pan.

www.lrt.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content