Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Koks dantų šepetukas geriausias: gydytoja odontologė atsakė į dažniausius klausimus apie dantų valymą

Kada geriausia valytis dantis – tik atsikėlus ar jau pavalgius pusryčius? Koks dantų šepetėlis – elektrinis, paprastas ar vieno danties – geriausias? Kam skirtas dantų siūlas ir kodėl ne visi dantų skalavimo skysčiai yra naudingi burnos higienai? Šie klausimai ar bent dalis jų neretai kyla daugeliui, nes burnos higiena – aktuali tema įvairaus amžiaus žmonėms. Gydytojai odontologai pabrėžia, kad vaikystėje tinkamai suformuoti dantų valymo įpročiai ateityje padės išvengti įvairių sveikatos problemų.

Dažniausiai iškylančius klausimus, susijusius su burnos higiena, portalo LRT.lt rubrikoje „Atsako gydytojas“ pakomentavo A. Mackevičių odontologijos klinikos gydytoja vaikų odontologė Inga Juškienė.

Koks dantų šepetėlis geriausias?

Pasak gydytojos, atsakyti, koks dantų šepetukas geriausias – elektrinis, paprastas ar vieno danties, sudėtinga. „Čia svarbus patogumas. Ypač kai kalbame apie tėvus, kurie valo dantis vaikams“, – sako gydytoja.

Vis dėlto, jos nuomone, elektrinis dantų šepetėlis neturi daug privalumų, kai siekiame tinkamai išvalyti visus dantis ir tarpdančius, o ne tik jų paviršių.

„Taip, elektrinis dantų šepetukas pulsuoja, daugiau sukasi, daro daugiau judesių. Tačiau tokios funkcijos padeda nuvalyti didesnius dantų paviršius, o tarpdančių, vietų prie dantų kaklelių ir kitų sunkiai pasiekiamų vietų – ne. Todėl bent jau aš nematau daug [elektrinio dantų šepetuko] privalumų“, – teigė medikė.

Pasak jos, valydamas dantis paprastu dantų šepetėliu geriau jauti, kiek ir kur išvalai: „Jauti, kiek paspaudi, kiek kartų pasuki, kur nukreipi. Su elektriniu viskas vyksta daug greičiau ir, deja, prasčiau“, – sakė I. Juškienė. Ji perspėjo bent jau vaikams neskubėti rinktis elektrinių dantų šepetėlių.

Renkantis dantų šepetuką medikė patarė atkreipti dėmesį į jo minkštumą, šerelių ilgį ir kitus parametrus, o jei trūksta žinių apie tai, koks dantų šepetukas labiausiai tiktų jūsų dantų būklei, pasitarti su gydytoju odontologu.

„Vieniems reikia ilgesnių šerelių, kitiems – kad jie būtų trumpesni. Kalbant apie minkštumą, jų yra be galo daug. Labai minkšti rekomenduojami vaikams, ypač kai pieninius dantis ima keisti nuolatiniai, taip pat jie tinkamiausi pacientams, patyrusiems dantų traumų, turinčių periodontologinių problemų, gleivinės uždegimų. Pridursiu, jog tokiems pacientams reikėtų vengti staigių ir pernelyg intensyvių judesių, valant dantis. Viskas turi būti daroma švelniau, atsargiau“, – kalbėjo gydytoja odontologė.

Naudojant kietesnių šerelių dantų šepetukus reikėtų prisiminti, jog per stiprūs judesiai gali pažeisti dantenas. „Būtent todėl tokie šepetėliai rekomenduojami patyrusiems (suaugusiems) pacientams, neturintiems jokių burnos ir dantų patologijų“, – sakė I. Juškienė.

Universalus daiktas

Anot pašnekovės, visuomenėje susidariusi klaidinga nuomonė apie vadinamuosius vieno danties šepetėlius. Vyrauja įsitikinimas, kad juos turi paskirti gydytojas odontologas, nes jie tinkami naudoti tik kai kurių dantų priežiūrai.

„Iš tiesų tai turbūt pats universaliausias dantų šepetukas, todėl, mano nuomone, tokių dantų šepetėlių turėtų būti kiekvienuose namuose. Tokį šepetėlį gali naudoti kiekvienas, tačiau jis ypač rekomenduojamas ir patogus tiems žmonėms, kuriems tvarkomi dantys, kurie nešioja, pvz., kabes, įvairius ortodontinius įtaisus“, – sakė I. Juškienė.

Vienas didžiausių šio dantų šepetuko privalumų, anot pašnekovės, kad su juo nepasimuliuosi. Naudodamas vieno danties šepetuką žmogus turi sąžiningai išvalyti visus dantis, kadangi jo galvutė apima nedidelį plotą.

„Taip, valymas tokiu šepetėliu užtrunka ilgiau, tačiau ir kokybė visai kita“, – įsitikinusi medikė.

Skalauti burną, ar ne?

Ilgą laiką vyravo nuomonė, jog dantis valyti reikia ne mažiau kaip 2 minutes. Tačiau pastaruoju metu girdima patarimų, kad ši procedūra turėtų trukti ilgiau – 4 minutes. Pasak gydytojos odontologės, viskas priklauso nuo to, ar žmogus moka valytis dantis.

„Save laikau profesionale ir, kaip pati sakau, moku tai daryti, galiu pagal pojūčius, visą vaizdą išsivalyti dantis ar išvalyti juos vaikui per porą minučių. Tačiau kitas žmogus gal žais ir 8 minutes ir vis tiek neišvalys tinkamai. Kitaip tariant, dantų valymo trukmė yra rekomendacinio pobūdžio“, – kalbėjo specialistė. Anot jos, vaikų turintys tėvai puikiai žino, kad tikrai ne visada įmanoma vaikui dantis valyti net ir 2 minutes.

Dantų valymo trukmei įtakos turi ir dantų būklė, ir žmogaus sąmoningumas. Pašnekovė priminė, kad valant dantis nereikia pamiršti ir liežuvio. Tiesa, šveisti jo nerekomenduojama – užtenka keleto švelnių judesių dantų šepetuku.

„Buvo tokia banga, kai [pacientai] liežuvį gramdė, šveitė su kietais gramdikliais. Tai nieko gero neduoda. Bet nuvalyti iš burnos pusės liežuvį yra labai gerai. Aš esu už tai, kad žmonės po nakties (iš ryto) jį nusivalytų – to visai pakanka. Svarbu suprasti, kad burna – vientisa sistema. Tų pačių mikrobų, kurių gali būti ant dantų, gali atsirasti ir ant liežuvio, skruostų, todėl kartais juos nuvalyti tikrai pravartu“, – aiškino vaikų gydytoja odontologė.

www.lrt.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content