Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Akcija „KIEK SVERIA PIRMOKO KUPRINĖ“

 2022 m.

Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistės rugsėjo 19 – 26 dienomis vykdė kuprinių svėrimo akciją „Kiek sveria pirmoko kuprinė?“ ugdymo įstaigose. Šios akcijos tikslas – atkreipti pirmos klasės mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Akcijos metu buvo patikrinta 219 1 klasės mokinių, iš kurių: 111 mergaičių ir 108 berniukai.

Šio amžiaus vaikų tarpe (7-10 metų) vyksta ryškūs laikysenos pakitimai, o stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Be to, pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų: visos savaitės pamokų vadovėlius, kitas mokymosi priemones, net žaislus. Tik kai vaikai sulaukia 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir jau tuomet išorės aplinkos sąlygos mažiau veikia kaulinį audinį.

Įvairių šalių gydytojų teigimu, 11 – 12 m. vaikams rekomenduojama nešioti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant abiejų pečių. Remiantis mokslininkų duomenimis, kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali būti vertinamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką mokinio nugaros skausmų ar kitų stuburo pakenkimų atsiradimui.

107 akcijoje dalyvavusių pirmokėlių kuprinių svoris buvo nuo 10 iki 15 proc. 93 moksleivių kuprinių svoris buvo iki 10 proc. Kuprinės, kurios svėrė daugiau kaip 15 proc. buvo užregistruotos 19 pirmokų.

Kuprinių svėrimo akcijos metu rinkome ir vertinome informaciją apie kuprinių tipą: kuprinė su vienu diržu, kuprinė su dviem diržais, su rankena, turi atšvaitą. Visi 219 akcijoje dalyvavę pirmokai nešioja kuprines, kurios pagamintos su dviem diržais. Remiantis Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“ (Žin., 2003, Nr. 94-4261) pateikta informacija, kuprinės turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle. Iš patikrintų 219 pirmokų, kuprinės su rankena buvo tik pas 62 mokinius. Be atšvaito buvo tik 7 moksleivių kuprinės.

Akcijos metu rinkome informaciją apie mokinių kuprinių nešiojimo būdą. 212 akcijoje dalyvavusių mokinių, dažniausiai kuprinę nešioja ant abiejų pečių. Ant vieno peties iš viso nešiojančiųjų buvo 6, rankoje kuprinę nešioja 1 moksleivis.

Kuprinių svėrimo akcijos metu, didžioji dalis kuprinių atitiko keliamus reikalavimus, kurie pateikti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“ (Žin., 2003, Nr. 94-4261) pažymima, kad mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai, kuprinės turi būti su reguliuojamo ilgio diržais, kurių plotis turi būti ne siauresnis kaip 3,5 cm. Tuščia kuprinė pradinių klasių mokiniams turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių – ne daugiau kaip 1000 g.

Netaisyklingas kuprinės nešiojimas (ant vieno peties, su vienu diržu), lemia mokinių laikysenos sutrikimus, todėl labai svarbu pasirūpinti tinkama kuprine ir taisyklingu jos nešiojimu. Taip pat svarbu kuprinės svoris, kurį lemia kuprinės turinys (knygos, sąsiuviniai, rašymo reikmenys), atkreipiamas dėmesys, kad pradinukai linkę nešiotis kelių dienų ar net visos savaitės knygas, o ne tik tos dienos. Rekomenduojame tėvams atidžiau žiūrėti ką vaikas dedasi į kuprinę namuose.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė Vilma Grumčiuvienė

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content